Sāksim ar to, ka ”Aquafaba” ir pupiņūdens, kuru iegūst no turku zirņiem vai baltajām pupiņām – novārot pats vai arī izmantojot konservētu pupiņu vai turku zirņu šķidrumu. Parasti šo šķidrumu lēju ārā līdz uzzināju, ka to var izmantot kā olas baltuma aizstājēju! Cept bezē, pievienot kūku receptēs, mērcēs un pat pagatavot vegānisko Cielaviņu.
Tā nu ķēros klāt pie eksperimentiem. Un padalīšos ar to, kas strādāja un kas nestrādāja, lai Tev aiztaupītu pāris neveiksmīgus mēģinājumus.
”Aquafaba” pagatavo, notecinot turku zirņu vai pupiņu šķidrumu bļodā un ar mikseri putojot, līdz iegūst gaisīgas un biezas putas. Putošana ar rokas mikseri man aizņēma aptuveni 10-13 minūtes. Receptei izmantoju bioloģiskos konservētos turku zirņus, lai būtu droša, ka ”aquafaba” būs bez liekām piedevām.
Galvenie noteikumi, lai ”aquafaba” recepte izdotos:
-
”Aquafaba” šķidrumam ir jābūt biezam, līdzīgam šķidram olbaltumam. To var mazliet pakarsēt, lai to padarītu koncentrētāku. Man tas nebija nepieciešams, izmantojot konservētos Bio turku zirņus no Biotēkas.
-
Zirņu šķidrumu kārtīgi atdzesēju ledusskapī pirms kulšanas.
-
Lai šķidrums labāk putotos, tam var pievienot tējkaroti ābolu etiķa vai citronu sulas. Avotos ir minēts, ka var izmantot arī Cream of Tartar, bet tas man pašai nebija pa rokai. Ar ābolu etiķi viss izdevās!
-
Ja esi paredzējis cept bezē, vērs uzmanību cukura pievienošanas momentam. Ar kokosriekstu cukuru man recepte neizdevās, bet izdavās ar brūno cukurniedru cukuru, kuru samalu līdz pūdercukura konsistencei.
-
Kad ”aquafaba” putas ir kļuvušas gaisīgas un bļodu apgriežot, masa turās bļodā – pievieno cukuru pa 1 ēdamkarotei. Pievieno cukuru lēnām un turpina putot. Ja cukuru pievieno par ātru, putas var saplakt.
-
Bezē cep temperatūrā līdz 100 grādiem. Korektāk būtu teikt, ka bezē kaltē nevis cep, tādēļ temperatūrai ir jābūt zemai.
-
Cepšanas laiks ir atkarīgs no bezē biezuma. Ja bezē ir plāns, tad cepšanas laiks ir aptuveni 1 stunda + 1 stundas ”atpūta” izslēgtā krāsnī.
Aquafaba vegānisko bezē recepte
Nepieciešams:
-
Pupiņūdens no 1 bundžas Rapunzel bio turku zirņu
-
1 tējk. Raw Health ābolu etiķa
-
80g Rapunzel niedru cukura, samalta līdz pūdercukura konsistencei
Kas jādara?
-
Atdzesē pupiņūdeni ledusskapī. Lej putošanas traukā, pievieno tam 1 tējk. ābolu etiķi un ar mikseri puto aptuveni 10 minūtes. Ja putas turās traukā, to apgriežot otrādāk, var sākt pievienot cukuru. Pievieno cukuru pa 1 ēdamkarotei, katru karoti iemiksējot vismaz 20-30 sekundes. Nepievieno cukuru par strauju!
-
Uzkarsē krāsni līdz 100C. Kārto uz cepamā trauka bezē masu. Tā kā es šo bezē izmantoju kārtainajā desertā, man nebija svarīga bezē forma un uzliku to uz cepamā trauka vienā gabalā un ar lāpstiņu izlīdzināju. Man no šī daudzuma sanāca 2 pannas ar bezē kārtām, kuras pēc tam sadrupināju. Bet, ja Tu vēlies glītus bezē cepumiņus, tad droši izmanto konditorejas tūtu.
-
Liek krāsnī cepties bezē uz aptuveni 1 stundu, izslēdz krāsni (to neatverot) un atstāj bezē krāsnī uz vēl vismaz 1 stundu.
-
Bezē nav ieteicams ilgi glabāt, jo tie saskarē ar mitrumu un gaisu zaudē savu kraukšķīgumu. To var mazliet novērst, glabājot bezē noslēgtā taukā.
Vegānisko bezē vari izmantot arī, lai pagatavotu kārtaino desertu – Kārtainais vegan bezē deserts ar ogām
P.S. Ar kodu ”ilvajasmine20” gandrīz visam livin.lv e-veikalā -20% atlaide. Atlaides nesummējas.
Raksta autore: Ilva Jasmīne Bekmane, @ilva.jasmine
Nesenie komentāri